Ana Sayfa Bilim&Teknoloji 25 Ocak 2019

Geleceği Sorgulayan Girişimciler Samsun’da!

Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları (2018) kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenen Geleceği Sorgulayan Girişimciler isimli projenin açılışı Konaks Otel’de yapıldı.
Geleceği Sorgulayan Girişimciler Samsun’da!

Samsun Haberleri  – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları (2018) kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenen Geleceği Sorgulayan Girişimciler isimli projenin açılışı Konaks Otel’de yapıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Yaman tarafından yürütülen projeye; Samsun ilinin Asarcık, Bafra, Çarşamba ve Terme ilçelerindeki okullarda öğrenim gören fen bilimleri dersi öğretmeni olarak görev yapan Zübeyde Atlı (Asarcık- Acısı Şehit Muharrem Konu Ortaokulu), Kübra Altun (Terme – İ.T.O. Şehit Kibar Korhan Koç Ortaokulu), Zehra Doğan (Bafra-Sürmeli Ortaokulu) ve Filiz Kasım (Çarşamba – Ali Fuat Başgil İmam Hatip Ortaokulu) ve 6 ve 7. sınıfta öğrenim gören 24 öğrenci katıldı.

YENİ FİKİRLER GELİŞTİREREK UYGULAMA 

Projenin amacı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Süleyman Yaman “Bu projenin temel amacı; ortaokul öğrencilerine Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) temelli eğitimlerle girişimcilik, sorgulama,yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulama becerileri kazandırmak ve bu becerilerini kullanabilecekleri fırsatlar sağlamaktır. Bu projeye katılan öğrencilerin 21. yüzyılın gerektirdiği becerileri kazanmaları ve bu eğitime katıldıktan sonra yaşadıkları yerlerde bir farkındalık oluşturarak girişimcilik, sorgulama ve inovasyon becerilerini geliştirecek faaliyetleri devam ettirmeleri beklenmektedir. Öğrencilerin kendi akranlarıyla beraber geliştirecekleri bu becerileri, ekonomik katma değeri olan ürünlere dönüştürmeleri ise projenin nihai amacını oluşturmaktadır” dedi.

21-28 Ocak 2019 tarihleri arasında 8 gün sürecek projede 9 farklı üniversiteden toplam 17 öğretim üyesi tarafından eğitim verilecek.

Projede eğitim verecek akademisyenler;

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yavuz Bayram, Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Prof.Dr.KürşatDemiryürek, Dr. Öğr. Üyesi Şener Şentürk, Arş. Gör. Aslı SarışanTungaç,   Arş. Gör. Belgin Bal İncebacak, Dr. Selime Canan, Öğr. Gör. Hiroko Kawamorıta.

Amasya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Orhan Karamustafaoğlu.

Bilgi Üniversitesinden Dr. Burcu Güngör.

Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Yüksel Dede, Doç. Dr. Osman Çimen.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Emre Bozdağan.

Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Gültekin Çakmakçı, Doç. Dr. Mustafa Serdar Köksal.

Kırıkkale Üniversitesi’nden Doç. Dr. Oktay Akbaş.

Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Tekbıyık.

Sinop Üniversitesi’nden Arş. Gör. Gürol Yokuş.

Samsun MEB’den Erdal İncebacak.

Ayrıca eğitmenlere yardımcı olmaları için OMÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği anabilim dalında öğrenim gören 7 lisans öğrencisi projede görev aldı.

Proje ile ilgili bağlantılar

web sayfası (http://gelecegisorgulayangirisimciler.weebly.com),

facebook (http://facebook.com/suleyman.yaman.50702769),

Twitter (http://twitter.com/gelecegisorgul1) ve

Instagram (http://instagram.com/gelecegisorgulayangirisimciler),

youtube (http://youtube.com/channel/UCv7-0Ndzs-0kvZcE7pN2C3w)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com