Ana Sayfa EKONOMİ 31 Ocak 2019

Samsun İŞKUR Türkiye’de İlk Üçe Girdi!

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı ilk olağan toplantısı, 31 Ocak 2019 Perşembe (bugün) saat 16.00’da, Samsun Yelken Spor Kulübü Toplantı Salonu’nda Vali Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleştirildi. 
Samsun İŞKUR Türkiye’de İlk Üçe Girdi!

Samsun Haberleri – İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı ilk olağan toplantısı, 31 Ocak 2019 Perşembe (bugün) saat 16.00’da, Samsun Yelken Spor Kulübü Toplantı Salonu’nda Vali Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu’nun işsizlerin umudu olmaya devam ettiğini ve Türkiye’de işsizlik sorunu değil iş beğenmeme sorunu olduğunu belirten Vali Osman Kaymak, “İŞKUR İl Müdürlüğümüz, İŞKUR Genel Müdürlüğü’nün 81 vilayetine sunmuş olduğu hedefleri en iyi uygulayan ilk üç il arasında yer alıyor. 2018 yılı için özel sektörde 22 bin 110 kişiyi işe yerleştirmeyi hedefleyen İŞKUR İl Müdürlüğümüz, yılsonu itibarıyla 26 bin 155 kişiyi işe yerleştirerek hedeflerinin üzerinde bir başarı göstermiştir. Ayrıca, 2018 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza sunduğu 59 Engelli Kendi İşini Kurma Projesi’nin 52’si kabul edilen İŞKUR İl Müdürlüğümüz, bu alanda nüfusuna oranla Türkiye’nin en başarılı illeri arasında yer alıyor. Bu nedenle ben İŞKUR İl Müdürümüz Haşim Meydan’ı ve çalışanlarını tebrik ediyorum” dedi.

CİDDİ TEDBİRLER ALMAMIZ LAZIM

İŞKUR’un hem işçinin, hem de işverenin yanında olduğunu vurgulayarak, ekonomik sıkıntıya giren işverenlerin işçi çıkartmadan önce İŞKUR’un kısa çalışma ödeneğinden faydalanma konusunun altını çizen Vali Osman Kaymak, “İstihdam ve işsizlik konuları tüm Türkiye’nin olduğu gibi Samsun’un da en önemli gündem maddelerinden birisi. İşsizliğin çözümü için planlamalar şüphesiz çok önemli. Uzun vadeli ve yakın vadeli ciddi tedbirler almamız lazım. Samsun artık göç veren değil göç alan il olması nedeniyle cazip iller arasına girdi. Bu nedenle gençlerimizin gelecekte işsiz kalmaması için yeni iş alanlarına ihtiyaç var. O yönüyle İŞKUR’un, KOSGEB’in yönlendirmeleri çok önemli. Bütün kurumlar bu konuyla ilgili çalışıyor” şeklinde konuştu.

TALEBİ DEĞERLENDİRMEK DURUMUNDAYIZ

Sanayi alanlarındaki yetersizliğin son dönemde gündemde olduğunu hatırlatan Vali Osman Kaymak, “Özellikle Samsun merkezde Organize Sanayi Bölgemizin dolması sebebiyle yeni fabrika alanlarına ihtiyaç var. Biz her ne kadar müteşebbisleri Havza ve Kavak’a yönlendirsek de mesafeden dolayı çok rağbet etmiyorlar. Biz de tabi bu talebi değerlendirmek durumundayız. Bu anlamda tersane bölgesinin yeni OSB olarak hazırlanması konusunda çalışmalar devam ediyor. Bu konu netleştiğinde kamuoyuna inşallah müjdeyi vereceğiz. İŞKUR’un çalışmalar bizim için umut verici ve sevindirici ama uzun vadede yeni fabrikalar ve yeni sanayi alanlarına ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Vali Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından toplantı, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Sait Gül’ün İl İstihdam Politikası hakkındaki sunumu ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Celalettin Sula’nın İl Mesleki Eğitim Politikası hakkındaki sunumuyla devam etti.

Toplantının son bölümünde ise, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onaylaması halinde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere; İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğiyle öğrencilerin ilgisini görmeyen ve güncelliğini yitiren 15 alanın kapatılması ve yerine öğrencilerin talep ettiği 26 güncel alanın açılması ile 4 Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesi kararları alındı.

Toplantıya ayrıca Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Günay Erener, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Yetik ile İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyesi kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com