Prof. Dr. Fuat Sezgin OMÜ’de Konferansla Anıldı! » Samsun Haber | Samsun HaberX | Samsun Haberleri | Samsunspor | Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberleri

Ana Sayfa Genel 26 Mart 2019

Prof. Dr. Fuat Sezgin OMÜ’de Konferansla Anıldı!

İslam Bilim Tarihinin tüm dünyada tanıtılmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiren ve geçtiğimiz yıl haziran ayında hayatını kaybeden dünyanın önde gelen tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde düzenlenen konferansla anıldı.
Prof. Dr. Fuat Sezgin OMÜ’de Konferansla Anıldı!

Samsun Haberleri – İslam Bilim Tarihinin tüm dünyada tanıtılmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiren ve geçtiğimiz yıl haziran ayında hayatını kaybeden dünyanın önde gelen tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde düzenlenen konferansla anıldı.

Üniversitenin 100. yıl etkinlikleri arasında yer alan ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Sakal’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Genel Sekreter Yardımcısı Serap Sivrioğlu Sezer, akademisyenler, daire başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

BÜYÜK ESERLERİ ORTAYA ÇIKARDI

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çok önemli bir bilim adamı olduğunun altını çizerek, “Fuat Sezgin’in neler yaptığını bilmeden, onun değerini anlamazsak bu yılın neden adına ilan edildiğini anlamamız da pek mümkün değil. Fuat Sezgin, 1960 yılındaki askeri darbeyle üniversiteden atılmış bir bilim adamı. Daha sonra Almanya’ya gitmiş. Burada oryantalist hocasıyla çalışmalarını sürdürürken, hocası İslam Biliminin bugünkü gelişmelere temel oluşturduğunu kendisine anlatmıştır. Bunun üzerine kendinin de yaptığı çalışmalar, bugün bizlere bırakmış olduğu büyük eserleri ortaya çıkarmıştır.” diye konuştu.

NE KADAR GÜÇLÜ OLDUĞUNU ORTAYA KOYMUŞTUR

Batı toplumlarının İslam bilim dünyasındaki gelişmeleri temel alarak çalışmalar yürüttüğünü belirten Rektör Bilgiç, “Fuat Sezgin, ‘Benim amacım İslam toplumuna mensup insanlara, İslam birliğinin gerçeğini tanıtmak, ferdin kendisini olumsuz etkileyen yanlış yargılardan kurtulmasını sağlamak ve ferdin yaratıcıya olan inancını kazandırmak’ diyor. Bu sözleri bütün çalışmalarının odak noktasını oluşturuyor. Şu bir gerçek ki, insanın kendisinin başarısız olacağına olan inancı, hiçbir çalışmayla telafi edilebilecek bir şey değil. Bu nedenle İslam biliminin ne kadar güçlü olduğunu, önemli çalışmalar yaptığını, Avrupa’nın ve gelişmiş ülkelerin bütün kazanımlarını bu çalışmaların üzerine inşa ettiğini ortaya koymuştur. Ferdin isterse neler başarabileceğine inandırmak istiyor. Belki tamamıyla tanıma şansınız yok, ama kısmen de olsa bu değerli hocamızı bugün tanıma fırsatı bulacağız.” ifadelerini kullandı.

BİLİMİN BATI’YA, İSLAM DÜNYASINDAN GEÇTİĞİNİ ORTAYA KOYDU

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 6 Eylül 2018’de yayımlanan genelgeyle 2019 yılı, “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak kabul edilmişti. Bu doğrultudaFen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Sakal, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in bilim dünyasına yaptığı katkıları aktardı.

Sakal Prof. Dr. Fahri Sakal, Sezgin’in özellikle Arap-İslam Bilim Tarihi (Geschichte des Arabischen Schrifttums) eserinin; Kur’an ilimleri, hadis ilimleri, tarih, fıkıh, kelam, tasavvuf, şiir, tıp, farmakoloji, zooloji, veterinerlik, simya, kimya, botanik, ziraat, matematik, astronomi, astroloji, meteoroloji, dilbilgisi, matematiksel coğrafya, İslam’da kartografya, İslam felsefe tarihi gibi birçok alanda çok önemli ve kapsamlı bilgiler ortaya koyduğunu ifade etti.Sezgin’in eserlerinde; bilimin antik çağ uygarlıklarından İslam dünyasına, İslam dünyasından da Batı’ya geçtiğini ortaya koyduğunu ifade eden Sakal, bilimin antik çağdan rönesansla birlikte Batı’ya geçmediğini ispatlayan kişilerden birinin Prof. Dr. Fuat Sezgin olduğunu, özellikle Almanya’da bu konuda çok önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Fahri Sakal’a, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç tarafından günün anısına fidan sertifikası takdim edildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com