YEDAŞ Tedarik Sürekliliği ve Kalitesini Artırdı! » Samsun Haber | Samsun HaberX | Samsun Haberleri | Samsunspor | Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberleri

Ana Sayfa Genel 20 Mart 2019

YEDAŞ Tedarik Sürekliliği ve Kalitesini Artırdı!

2011 yılında gerçekleşen özelleştirme ile 5 il, ilçe ve kırsalında elektrik dağıtım şebekesinin işletim ve yönetimini devralan YEDAŞ, tedarik sürekliliği ve kalitesini artırmak için yatırım, bakım onarım, dijitalleşme çalışmalarına devam ediyor.
YEDAŞ Tedarik Sürekliliği ve Kalitesini Artırdı!

Samsun Haberleri – 2011 yılında gerçekleşen özelleştirme ile 5 il, ilçe ve kırsalında elektrik dağıtım şebekesinin işletim ve yönetimini devralan YEDAŞ, tedarik sürekliliği ve kalitesini artırmak için yatırım, bakım onarım, dijitalleşme çalışmalarına devam ediyor.

YEDAŞ’ın 876 kişilik Arıza Onarım Bakım ekibi,  kar, yağmur, fırtına gibi doğal veya çevresel faktörlerden etkilenenelektrik dağıtım şebekesini iyileştirerek tedarik sürekliliğini artırıyor. Bu kapsamda öncelikleizleme sistemlerinden ve SAP’den aldığı veriler doğrultusunda arıza sayılarını, şebekenin merkeze uzaklığını, işletme ömrünü, işlevselliğini, coğrafi koşullarını değerlendirerek bakım onarım planlamalarını yapıyor. YEDAŞ, geniş bölgelere elektrik dağıtımı sağlayan trafo, dağıtım merkezi ve panoları kontrol ederek bakımlarını gerçekleştiriyor. Elektrik direği, iletken izolatör, parafudr ve ayırıcı varlıkları yeniliyor. YEDAŞ ekipleri, çok uzun yıllardır enerji dağıtımı sağlayan ve bu nedenle işletme ömrü tükenen dağıtım transformatörlerini değiştirerek tedarik sürekliliğini artırmakla birlikte can ve mal güvenliğini en üst seviyeye çıkarıyor.

YEDAŞ GEÇİCİ ARIZALARI KISA SÜREDE ÇÖZÜYOR

Elektrik dağıtım ve şebeke yönetim faaliyetleri sırasında bölgenin coğrafi koşullarını da dikkate alan YEDAŞ, yüksek nem oranından dolayı şebekede oksitlenmeye bağlı kesinti ve arıza yaşanmaması için izole klemens uygulamasına başladı. Pilot bölge olarak belirlediği Ordu’da izole klemens montajı gerçekleştirdiği şebeke unsurlarında nem oranına bağlı yaşanan değişimleri, kesinti ve arızaları takip ederek elde edilen veriler rehberliğinde uygulamayı, ihtiyaç olan bölgelere yaygınlaştırmayı hedefliyor. Çalışmalarında doğanın ve çevrenin korunmasına da özen gösteren YEDAŞ, kuşların elektrik akımına kapılmasını önlemek amacıyla kuş koruma aparatı montajı yapıyor. Bu sayede hem kuşların güvenliğini sağlıyor hem de kuş konmalarından kaynaklanabilecek kesinti ve arızaların önüne geçiyor. Ayrıca kırsal şebekede havai hatlarda kuş konması, dal çarpması, olumsuz hava şartları gibi nedenlerle oluşan geçici arızaları otomatik olarak gideren Havai Hat Tekrar Kapamalı Kesici montajı ile kesinti sürelerini kısaltıyor.  YEDAŞ, OG havai hat dağıtım şebekesinde montajını tamamladığı Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı sayesinde arızaların yerini daha kısa sürede tespit ederek kesintileri hızla gideriyor.

ARIZA SAYILARINI %65 ORANINDA AZALTTI

YEDAŞ, 2016 yılından bu yana 40.000 km2’lik hizmet bölgesinde 10.600 dağıtım trafosu, 3.100 dağıtım merkezi ve kesici ölçü kabini, 24.000 km enerji nakil hattı bakımını tamamlayarak hedeflenen bakım oranlarını gerçekleştirdi. YEDAŞ’ın enerji nakil hatlarında, alçak gerilim seviyesindeki dağıtım şebekesinde ve dağıtım transformatörlerinde gerçekleştirdiği bakım onarım çalışmaları, hat altı temizleme faaliyetleri sonrasında arıza sayıları %65 oranında düştü. 2018 yılında gerçekleştirdiği arıza onarım bakım faaliyetleri ile de kesinti sayıları, geçen yıla göre %40 oranında azaldı.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com