Ana Sayfa GÜNCEL 11 Mart 2021

Yüzüncü Yıl Anısına Samsun Büyükşehirden Mehmet Akif Ersoy Kitabı!

Samsun Haberleri - İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı münasebetiyle Samsun Büyükşehir Belediyesi, “100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif” kitabı hazırladı.
Yüzüncü Yıl Anısına Samsun Büyükşehirden Mehmet Akif Ersoy Kitabı!

Samsun Haberleri – İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı münasebetiyle Samsun Büyükşehir Belediyesi, “100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif” kitabı hazırladı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından bastırılan kitabın lansmanı, akademisyenlerin katılımı ile yarın SBB TV’nin “İstikbalden İstiklale Giden Yol’ programında yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kalıcı bir eser bırakmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Kurtuluş Savaşı yıllarında şair Mehmet Akif Ersoy’un Anadolu halkının milli mücadeleyi kazanacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine, özverisine, Türk halkının Hakk’a, ulusunun bağımsızlığına, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirdiği şiir, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda okunarak alkışlarla ulusal marş kabul edildi. O tarihten bu güne kadar 10 kıtadan oluşan Milli Marş, 1 asırdır her platformda coşkuyla okunmaya devam ediyor.

Müzisyen Osman Zeki Üngör tarafından bestelenen İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı anısına Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, bir kitap hazırladı. Tarihçiler, sanat tarihçileri ve edebiyatçılardan oluşan 10 kişilik komisyonun yoğun araştırmaları ve titiz çalışmasıyla tamamlanan ‘100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’ kitabı, milli şairin hayatından kesitlerin yanı sıra şiirin nasıl yazıldığını anlatıyor. Kitapta ayrıca çok sayıda tarihi belge ve önemli bilgilere de yer veriliyor.

SATIŞA SUNULACAK

Tanıtımı 12 Mart 2021 Cuma günü saat 20.00’de SBB TV’nin Youtube kanalında canlı yayınlanacak ‘İstikbalden İstiklale Giden Yol’ konulu şehir konuşmaları programında yapılacak. “100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif” kitabı, ardından her kesim tarafından okunması için makul fiyatla kitap evlerinde satışa sunulacak.

İstiklal Marşı’nın 100.  yılına armağan olarak hazırlanan kitapla ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kalıcı bir eser bırakmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Kitapta Mehmet Akif Ersoy’un yaşam serüvenini, kişiliğini, faaliyetlerini, şiirin ortaya çıkış ve yazılış süreçlerini net bir biçimde ortaya koyduklarını ifade eden Başkan Demir, “23 Nisan 1920 günü Ankara’da yayınlanan ‘Hakimiyet-i Milliye’ gazetesini transkripsiyon olarak yeniden bastık ve insanımıza armağan ettik. Kendimizi kalıcı ve iz bırakan bir eser bırakmak mecburiyetinde hissederek, neler yapabileceğimize ilişkin komisyon kurarak günler süren mütalaalar gerçekleştirdik. 100 yıl öncesine ışık tutmak maksadıyla ‘İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’ adlı eseri yazdık. Bu kitap, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Mehmetçiğimiz ve Mehmet Akif’e küçük de olsa bir vefa borcu ödeme adımıdır” dedi.

İçerikle ilgili de bilgi veren Başkan Demir, “Kitapta yalnızca İstiklal Marşı’nın yazılış süreci ele alınmadı. Bu süreci doğuran olaylar ve kişiler üzerinde durularak tarihsel arka plan derinleştirilerek verilmeye çalışıldı. İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’e ilişkin diğer pek çok kıymetli kaynaktaki en önemli eksikliklerden biri de Mehmet Akif’in anlatılıp İstiklâl Marşı’na kısmen değinilmesi veya tam tersidir. İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’in tam olarak kavranabilmesi için her eser ayrı irdelendi. Sonuçta kitabımızı okuyacak okurlarımız, hem İstiklâl Marşı’nın mahiyeti hem de Mehmet Akif’in yaşamına ilişkin pek çok bilgiyi ve belgeyi bir arada bulabilecek. Millî Mücadele’nin mahiyeti, İstiklâl Marşı’nın hangi koşullarda kaleme alındığı ve Mehmet Akif’in bu süreçte ne şekilde roller üstlendiğini pek çok arşiv belgesi, fotoğraf, gazete ve dergilerden yapılan taramalarla siz okurlarımızın istifadesine sunuyoruz“ ifadelerini kullandı.

BAŞKAN MUSTAFA DEMİR’DEN; 12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ MESAJI

Devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz.

İstiklal Marşımız, kurtuluş mücadelesinin ruhunu tam anlamıyla anlatmakta, gelecek nesillerinde bu ruhu anlamasını sağlamaktadır. Her birey, bu dizelerde yazılanları unutmayarak vatanına, milletine, bayrağına ve toprağına bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkmayı sürdürecektir. Çünkü bu marş; toplumumuzun özgürlük ve ulusal egemenlik türküsü, milletimizin ortak bir yürek atımıdır.

Mehmet Akif Ersoy, ‘Hak namına haksızlığa ölsem tapamam’ diyerek hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı “Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırtmasın” diyerek de verilen mücadeleyi en güzel şekilde ifade etmiştir.

Gönül ve fikir dünyamızın inşasında çok önemli bir rol üstlenen, hayatı boyunca hak davası yolunda olmayı temel felsefe edinmiş Mehmet Akif’i tanımak ve yeni nesillere tanıtmak öncelikli görevimizdir. Unutmayalım ki, Mehmet Akif Ersoy, yalnız İstiklal Marşı’mızın şairi değil, aynı zamanda istikbalimizin de şairidir.

Bu vesileyle; 12 Mart İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 100. yıl dönümünü kutluyor,  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Marşı’mızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u, bütün İstiklal kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

SBB TV’ DEN ANLAMLI PROGRAM

Öte yandan yarın akşam Büyükşehir Belediyesi’nin Youtube kanalı SBB TV ekranlarından da ‘100.Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif. İstiklalden İstikbale Giden Yol’ programı canlı olarak yayınlanacak. Şehir Konuşmaları programı çerçevesinde yapılacak yayına Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, OMÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr.Yavuz Bayram, OMÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr.Selçuk Çıkla ve Dr.Muhammed İkbal Güler katılacak. Saat 20.00’de başlayacak programın moderatörlüğünü de Prof.Dr.Selçuk Çıkla yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve halkın birçok kesiminin katılımı ile seslendirilen İstiklal Marşı’da sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com