Ana Sayfa SAĞLIK 7 Mayıs 2022

OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ulusal Ebeler Haftası’nı Kutladı!

Samsun Haberleri - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ile T.C. Sağlık Bakanlığı Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 21 - 28 Nisan Ulusal Ebeler Haftası kutlama etkinliği gerçekleştirdi.
OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ulusal Ebeler Haftası’nı Kutladı!

Samsun Haberleri – Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ile T.C. Sağlık Bakanlığı Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 21 – 28 Nisan Ulusal Ebeler Haftası kutlama etkinliği gerçekleştirdi.

Kadın Doğum Hastanesinde gerçekleştirilen etkinliğin katılımcıları arasında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ersin Köksal, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Melek Toraman, Eğitim Hemşiresi Hatice Alaftam, Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Topatan, Dr. Öğr. Üyesi Nuran Mumcu, Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Rüzgâr, Öğr. Gör. Elif Keten Edis, Araş. Gör. Gülcan Demirci, Kadın Doğum Hastanesinin kadın doğum birimlerinde çalışan kıymetli Ebeleri ve Ebelik Bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencileri yer aldı.

Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlik, Doç. Dr. Serap Topatan’ını “Ebelik Mesleği Tarihçesi ve Önemi” konulu sunumuyla devam etti. Doç. Dr. Serap Topatan, “Bu yıl 100 yaşında olan Uluslararası Ebeler Derneği, tüm dünyada ebeliğin nabzını tutuyor ve birçok konuda topluma ışık tutuyor, rehberlik ediyor. Ebelik mesleği için Ulusal ve Uluslararası Ebeler derneklerinin çalışmaları çok kıymetlidir.” ifadelerini kullandı. Topatan sunumunda; TNSA 2018 verilerinin ebelere, kadın sağlığına ve topluma yansımalarını, verilerin iyileştirilmesine yönelik hedefleri, ebeliğin eğitim düzeyi, yasal düzenlemeler, örgütlenme, ebeliğin etik kodları, otonomi, ebelik mesleğinde yaşanılan sıkıntılar ve zorlukları uluslararası rehberler ışığında bahsetti.

Sunumun ardından doğumhanede ebelerin ve doğum gerçekleştirdikleri kadınlar ve bebekleri/çocukları ile hatıra fotoğrafı alınmasına ve müzik dinletisine yer verildi. Teşekkürlerin ardından hastane yöneticileri, ebeler ve öğretim elemanları ile genel bir değerlendirme yapılarak etkinlik sona erdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com