Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 17 Mayıs 2022

19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri OMÜ’de Coşkuyla Başladı!

Samsun Haberleri - Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuruyla Samsun’a ayak basmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri büyük coşkuyla başladı.
19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri OMÜ’de Coşkuyla Başladı!

Samsun Haberleri – Kurtuluş meşalesinin başladığı şehir olan Samsun ve bu mücadeleyi ruhunda taşıyan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), bu günü 19 Mayıs Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 16. OMÜ Tanıtım Günleriyle birlikte birçok etkinlikle gerçekleştiriyor.

16-19 Mayıs 2022 arasında düzenlenen ve 4 gün sürecek etkinliklerde; fakülte ve meslek tanıtımları, söyleşiler, konser, dinleti, spor, gösteri ve eğlenceli birçok etkinlik yer alacak. Etkinliklerde gençlerin sosyal, kültürel, zihinsel, sportif ve sanatsal gelişimlerine katkıda bulunulması hedefleniyor.

OMÜ Yaşam Merkezinde düzenlenen açılışa; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Prof. Dr. Recep Sancak, Prof. Dr. Selim Eren, Genel Sekreter Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, fakülte dekanları, üniversite öğrencileri ve lise öğrencileri katıldı.

“19 Mayıs’ı bir bayram olarak kutlamak, 19 Mayıs ruhunu diri tutmak her şeyden önce OMÜ’ye yakışacaktır”

OMÜ Tanıtım Günlerinin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, etkinliklere katılan herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak Türk Milletinin özgür, bağımsız ve istikbal kaygısı olmayan bir millet olmasına vesile olan bu günün coşkuyla anılması gerektiğini ifade etti. Rektör Ünal, öncelikle OMÜ’nün adını bugünden aldığını ve bugünün anlamıyla da kendi duruşunu kendi geleceğini anlamlandıran bir kurum olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: “19 Mayıs’ı bir bayram olarak kutlamak, 19 Mayıs ruhunu diri tutmak her şeyden önce OMÜ’ye yakışacaktır.”

“Devletimizin kurulmasını sağlayan bu bilinci yükseltmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyoruz”

19 Mayıs Haftasında etkinlikleriyle devletimizin kurulmasını sağlayan bu bilinci yükseltmeyi ve güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Ünal, “Fakültelerimizin ve birimlerimizin kendilerini tanıtmalarını, geldikleri noktayı ortaya koymaları ve gelecekle alakalı ufuklarını göstermeleri açısından düzenlenen stantlar son derece önemli. Fakat 19 Mayıs’ın geleceğini konuşmak açısından geçmişine bakmak gerekiyor. Millet olarak ümidin tükendiği bir yerde 19 Mayıs’la birlikte Samsun’da bir ruh ateşleniyor. Öncü ve kurtarıcı şehir olan Samsun, kurtuluşun başladığı aynı zamanda da kendisi işgal edilmiş değil kurtarıcı bir şehir olarak öne çıkarıyor. Samsun’dan ateşlenen bu kurtuluş meşalesi Havza, Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleriyle devam eden Mustafa kemal Atatürk’ün yolculuğu ve faaliyetlerinin ardından bir bilinç inşa edilerek devletimiz kuruluyor.” dedi.

“Kurtuluş bilincini gençlerimize iyi anlatmamız gerekiyor”

Rektör Ünal, 19 Mayıs’ın öncesine ve sonrasına bakıldığında kaybolan ümitlerin, yeni bir ufuk inşa edilmek suretiyle bir daha kaybolmamak üzere gelecek neslin bu bilinçle yetiştirilmesi hedefiyle bu günü bayram olarak kutlayacaklarını vurgulayarak “Özellikle 19 Mayıs söz konusu olduğunda bayram olarak kutlamak öncelikle bizim hakkımızdır. Ama bundan sonra bir daha 19 Mayıs’lara ihtiyaç olmaması için kurtuluş bilincini gençlerimize iyi anlatmamız gerekiyor.” diye konuştu.

“OMÜ, adını Kurtuluş Mücadelesinin başlayıcısı kabul edilen 19 Mayıs’tan alıyor”

Rektör Ünal konuşmasına şöyle devam etti: “Adını Kurtuluş Mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs’tan alan OMÜ öncelikle bölge açısından ve ardından bütüne bakıldığında ülke açısından kendisini öncü olarak tanımlıyor. Öncü olmak zorunda olduğunu hissediyor dolayısıyla bütün eğitim, ar-ge, topluma hizmet ve diğer bütün hizmetlerde bu bilincin ortaya çıkması gerekiyor. Daha doğrusu taşıdığı ismin kendisini baskıladığının farkına varması gerekiyor.”

“Gençlerin bu ruhu taşıması ve güçlendirmesi gerekiyor”

Kutlamaların geçmişi unutturacak etkinlikler olmaması gerektiğini söyleyen Rektör Ünal, konuşmasını şöyle tamamladı: “19 Mayıs etkinliklerinin sevincin paylaşıldığı bayramın kutlandığı ama gelecek noktasında da ümitlerin dirileştiği bir devlet inşa etmek için gençlerin bu ruhu taşıması ve güçlendirmesi gerekiyor. OMÜ olarak biz buna talibiz ve bu bilinci canlı tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bütün fakültelerimizdeki öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz bu bilincisin farkında olarak eğitimlerini tamamlayacaklar ve meslek hayatlarında da bu bilinci canlı tutacak bilimsel çabalarla ve topluma hizmet etkinlikleriyle bunu sürdüreceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tekrardan kutluyorum.” dedi.

Rektör Ünal konuşmasının ardından fakültelerin tanıtım amacıyla kurdukları stantları inceleyerek görevlilerden bilgi aldı.

Kutlamalar birçok etkinlikle devam etti

Semazen gösterileriyle başlayan etkinlikler Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen Devlet Konservatuarı, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinin yetenek sınavlarıyla ilgili bilgilendirmelerin yapıldığı programla devam etti. Daha sonra sınav kaygısı üzerine Psikolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (PUAMER) tarafından öğrencilere seminer verildi.

OMÜ Modern Müzik Topluluğu ve Kültür Bakanlığı Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu konseriyle devam eden etkinliklerde öğrencilerin büyük beğenisi görüldü.

Yaşam Merkezi düzenlenen etkinliklerin yanı sıra Güzel Sanatlar Kampüsünde ise Sanatsal Cam Çalıştayının açılışı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk’un katılımıyla gerçekleştirildi. Çalıştay’ın ilk gününde A. Barış Can Aksakal-Sıcak Cam  ve Gülin Algül’ün Sıcak Cam Atölyesi Çalışmaları yer aldı.

Etkinlikler 17, 18 ve 19 Mayıs’ta da devam edecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com