Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 17 Kasım 2018

AB Büyükelçisi Erasmus + Bilgi Günü’ne Katıldı!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi  Erasmus Koordinatörleri Bilgi Günü Etkinliği Amisos Otel Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
AB Büyükelçisi Erasmus + Bilgi Günü’ne Katıldı!

Samsun Haberleri – Ondokuz Mayıs Üniversitesi  Erasmus Koordinatörleri Bilgi Günü Etkinliği Amisos Otel Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Bilgi Gününde gerçekleşen etkinliğe; Büyükelçi, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, eşi Marilena Berger ve ekibi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya, Erasmus+Kurum Koordinatörü Emine Bol Yazıcı ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya “Bugün Erasmus Projeleri nasıl hazırlanmalı, bu projeleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz gibi konu başlıklarıyla sizleri bilgilendirirken, aynı zamanda bizler de bilgileneceğiz. Umuyorum ki faydalı ve güzel bir çalıştay olacak. Üniversitemizdeki öğretim üyelerinin temel misyonlarından birisi de eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bu tarz proje hazırlıklarını gerçekleştirmektir. Hazırladığımız projeler sonucunda Erasmus ofisinin bütçesi 300 bin Avro’dan 1 Milyon 500 bin Avro’ya çıktı. Çok önemli bir yol kat ettik. Katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

“KÜLTÜRLERARASI ETKİLEŞİM DÜNYADA İYİLİĞE HİZMET EDECEK”

Düzenlenen etkinliğin, Erasmus Koordinatörlüğünün, Erasmus faaliyetlerine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de “Bugün Avrupa Birliğinin Türkiye sorumlusu değerli Büyükelçi de aramızdayken kafanıza takılan hususlarda konuşalım. Çünkü Erasmus programı; eğitim-öğretim, gençlik ve spor alanlarında uluslararası iş birliklerini sağlamak açısından önemli bir program” dedi.

Erasmus Programı’nın OMÜ’de başlama ve ilerleme süreci hakkında bilgi veren Rektör Sait Bilgiç konuşmasına şöyle devam etti: “2001’de Üniversitemizde 3 kişiyle başlayan bu programdan şu güne kadar 1700 kişi yararlanmış. Bu sayının önemli bir kısmı öğrenci, diğer kısmı ise çalışanlarımızdan oluşmaktadır. Ancak Erasmus’la Üniversitemize gelenlerin sayısı daha düşük. Bu rakam yaklaşık 500 kişiye ancak ulaşmış. Biz, öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın diğer ülke üniversitelerinde bulunmasını istiyoruz. Çünkü bu ziyaretler bilgi ve görgülerinin artışını sağlamakta ve kültürel etkileşme fırsatı yaratmaktadır. Dünya kötülerden çok çekti ve iyilere ihtiyaç var. Bu nedenle bu birlikteliklerin ve ziyaretlerin iyiliğe hizmet edecek sonuçlar doğuracağına inanıyorum.”

“ULUSLARARASI ETKİLEŞİMİ SAĞLAYACAK İYİ İMKÂNLARIMIZI VAR”

Konuk büyükelçiye OMÜ ile ilgili verileri paylaşan Rektör Bilgiç “57 bini bulan öğrencimizin 5 binden fazlası uluslararası öğrencilerden oluşuyor. 109 ülkeden öğrenci, Üniversitemizde eğitim görüyor. Dolayısıyla bu öğrencilerle gereken etkileşimi sağlayacak ortam Üniversitemizde mevcut. Avrupa Birliği ülkelerinden ve Erasmus + Programıyla gelen öğrencilerimizin de bu ortamdan yararlanabileceğini düşünüyoruz. 18 Fakültesiyle, eğitim ve araştırma gibi pek çok alanda iyi imkânlarıyla Üniversitemize gelenlerin memnun ayrıldığını biliyoruz. Her geçen gün de bu imkânları daha da ileri taşıma gayreti içindeyiz” diye konuştu.

Üniversitenin dışa açılmasında büyük emeği olan ve etkinliği düzenleyenleri tebrik eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç Büyükelçiye ve tüm katılımcılara da teşekkürlerini sundu.

Rektör Bilgiç’in açılış konuşmasının ardından Büyükelçi, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, “Erasmus + Avrupa’da yaşamak ve çalışmak için yeni fırsatlar” adlı sunumunu gerçekleştirdi.

“Erasmus+ programında bilginin yaygınlaştırılması büyük bir önem taşıyor”

Berger “Sayın Rektör, öncelikle Erasmus + konusunda çalışan arkadaşlarımızı davet ettiğiniz bu toplantıya beni de aranıza kabul ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Erasmusplus programına katılanların sayısının bu kadar yüksek olduğunu görmek memnuniyet verici. Anladığım kadarıyla Erasmus konusunda zaten düzenli olarak toplantılar gerçekleştiriyorsunuz. Bunun için de size teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Çünkü bu program hakkında bilginin yaygınlaştırılması büyük bir önem taşıyor.

Erasmus’un önemini vurgulayan Büyükelçi Berger “Erasmus programının yanında Avrupa açısından sembolik birkaç husus daha var. UEFA, Eurovision şarkı yarışması ve Interrail adı verilen demiryolu sistemi. Bu etkinliklerle Türkiye’de kendi üstüne düşen bir rolü uyguluyor. Bütün bu programların ortak bir yönü var. O da genç insanlar için çok çekici programlar olmaları. AB uygulamakta olduğu programların en başarılı programların başında Erasmusplus geliyor. Bu programla birlikte birçok Türk öğrenci eğitim sebebiyle Avrupa’ya gidiyor. Aynı zamanda Avrupa’daki öğrenciler de eğitim için Türkiye’ye geliyor. Erasmus’a katılan öğrencilerin sayısının giderek artması gerektiğini düşünüyorum. Erasmus’un kapsamına bakıldığında eskiye nazaran bütçe ve proje anlamında daha geniş bir yelpazeye yayıldı” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Bilgiç ve Büyükelçi Berger karşılıklı fikir alış verişinde bulunarak sohbet ettiler.

GörüşmedeRektör Bilgiç, Büyükelçi Berger’e en son İstanbul’da yapılan Uluslar arası Erasmus+ toplantısının gelecek yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Samsun’da yapılması için davette bulundu. Büyükelçi Berger ise bu konu hakkında Ulusal Ajans ile görüşeceğini ifade etti.

Etkinlik, Erasmus+Kurum Koordinatörü Emine Bol Yazıcı’nın katılımcılara: Erasmus’a Genel Bakış Açısı ve Yenilikler, Yeni Erasmus Projeleri, Stratejik Ortaklıklar, Yüksek Öğretimde Kapasite Geliştirme, Gençlik Projeleri ve Spor konularında atölye çalışmalarıyla devam etti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com