Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 25 Mayıs 2021

Başkan Kuru’dan Duyu Bütünleme Odaları Bilgilendirmesi!

Samsun Haberleri - ZİÇEV Samsun Şube Başkanı Alaattin Kuru Eğitim esnasında kullanılan Duyu Bütünleme Odaları ile ilgili bilgi verdi ve destek istedi.
Başkan Kuru’dan Duyu Bütünleme Odaları Bilgilendirmesi!

Samsun Haberleri – Zihinsel Yetersiz Çocukları yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Türkiye genelinde 14 şubesi olan saygın bir vakıftır. ZİÇEV Samsun Şubesi de 110 Zihinsel Engelli bireylere, Fiziksel ve Ortopedik engeli olan bireylere eğitim veren ve kar amacı gütmeyen şubelerden birisidir.

“ZİÇEV Samsun Şube Başkanı Alaattin Kuru;  “Eğitim esnasında Duyu Bütünleme Odasında bulunan materyallere çok ihtiyacımız oluyor fakat çok pahalı oldukları için temin etmekte çok zorlanıyoruz. Bir Duyu bütünleme odasının maliyeti 60 bin TL ile 75 bin TL arasında değişmektedir. Dolayısıyla bu odaların tam donanımlı teşrif edilmesi ZİÇEV Şubeleri için ve dolayısıyla engelli bireylerin eğitimi için çok önemlidir.”

“Küresel bağış projesinin ilk ayağı olan Samsun ZİÇEV Şubesi Duyu Bütünleme Odası teşrifine Bölgemizden destek veren Rotary Kulüpleri, Samsun Rotary Kulübü, Atakum Rotary Kulübü, Canik Rotary Kulübü, 19 Mayıs Rotary Kulübü ve Ünye Rotary Kulübü dür.”

“Ankara Gaziosmanpaşa Rotary Kulübü yürütücülüğünde ve Uluslararası Rotary 2430 – 2440- 2420 – 6800 Bölgelerinin ve UR 2430 Bölge 30 Rotary kulübünün desteği ile ZİÇEV’in Samsun, Niksar, Elazığ ve Tarsus’ta bulunan okullarına “Duyu Bütünleme Terapi Odaları” tefriş edilerek bağışlanmıştır. UR 2430 Bölge Guvernörü Serhan Antalyalı’nın büyük önem verdiği ve gerçekleşmesi için her türlü desteği sağladığı bu Küresel Bağış Projesi Gaziosmanpaşa RK’nın Başkanı Lale Gökdağ tarafından titizlikle yürütülmektedir.”

“Duyu Bütünleme Odalarının amacı, duyu problemi görülen bireylere kendi duyusal sistemlerini uyarma, geliştirme ve dengeleme fırsatını sunmaktır. Eğer bir çocuğun ya da kişinin duyusal farklılıkları yaşam kalitesini bozuyor, onun sosyal, fiziksel, duygusal, akademik ya da davranışsal becerilerini negatif etkiliyorsa o zaman duyu bütünleme problemleri olarak ele alıp müdahale etmek uygun yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Özel olarak tasarlanan duyu bütünleme odaları koku alma, görme ve dokunma duyularına yönelik tecrübeler yaşama fırsatı sunmaktadır. Çok yönlü uyaran içeren ortamlar terapötik, eğitici ve rahatlatıcı işlevleri dolayısıyla çocuğun gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Odalarda kullanılan araçlar çocuğun ihtiyacına ve uygulamacının kullanım amacına göre değişebilir.”

“Küresel bağış projesinin ilk ayağı olan Samsun ZİÇEV Şubesi Duyu Bütünleme odası açılışı 24 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilerek ZİÇEV yönetimine teslim edilecek olup sırasıyla Niksar ZİÇEV,  Elazığ ZİÇEV ve Tarsus ZİÇEV odalarının tefrişi ve teslim törenleri gerçekleştirilecektir.”

Gaziosmanpaşa Rotary Kulübü Başkanı Rtn Lale Gökdağ, “Rotary Kulüpleri ve Rotaryenler olarak bu ve buna benzer birçok insani projede hızla çalışmalarımıza devam edecek, gücümüzün yettiği her noktaya insani yardımımızı ulaştırmak için dün olduğu gibi bugünde özveri ile projelerimize devam edeceğiz.” dedi.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com