OMÜ’de ‘Nevruz’ Bir Başka Güzel! » Samsun Haber | Samsun HaberX | Samsun Haberleri | Samsunspor | Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberleri

Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 22 Mart 2019

OMÜ’de ‘Nevruz’ Bir Başka Güzel!

Orta Asya ve Anadolu kültürlerinde doğanın uyanışı olarak kabul edilen ve baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ailesi tarafından büyük bir coşku ve neşeyle kutlandı.
OMÜ’de ‘Nevruz’ Bir Başka Güzel!

Samsun Haberleri – OMÜ Yaşam Merkezi’nin önünde bulunan açık hava sahnesinde düzenlenen nevruz kutlamasına; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekili Erhan Usta, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, fakülte dekanları, akademisyenler, idari personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

KUTLAMALAR ÖNCESİ FİDAN DİKİMİ YAPILDI

Bu Samsun Valiliği’nin katkılarıyla yapılan ve Samsun’un resmi Nevruz kutlaması olarak kabul edilen kutlamalar öncesi OMÜ Vakfı Koleji önünde fidan dikimi gerçekleştirildi. Öğrencilerle birlikte fidan diken Vali Kaymak, Rektör Bilgiç ve protokol üyeleri, etkinlikte yer alan öğrencilerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Vali Kaymak ile Rektör Bilgiç, daha sonra OMÜ Vakfı Kolejine geçti. Burada sınıfları gezen Vali Kaymak, okul ile ilgili bilgi aldı.

Ayrıca şenlikler öncesi Vali Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Kurupelit Kampüsü’nde bir süre önce açılan Hocalı Şehitleri Anıtı’na ziyarette bulundu.

NEVRUZ; İYİLİĞİ, GÜZELLİĞİ, KARDEŞLİĞİ VE BARIŞI ÇAĞRIŞTIRIYOR

Protokol üyeleri buradan kutlama alanına geçti. Bu yıl Hayriye Bakan, Arda Ersel ve Tarkan Kaleli’nin sunumuyla gerçekleşen kutlama töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, tarihin eski zamanlarından beri kutlanmaktadır. Özellikle bizim coğrafyamızda bu bayram çok etkin bir şekilde yıllardır kutlanıyor. Ama 2010 yılından beri Birleşmiş Milletler Dünya Manevi Miraslarını Koruma Kurulunun kararıyla Dünya Nevruz Bayramı olarak da kutlanmaya başlandı. Nevruz kelimesi; iyiliği, güzelliği, kardeşliği ve barışı çağrıştırıyor. İnsanlığın bu güzel değerlerini hatırlan böyle bir günde, OMÜ ailesi olarak misafirlerimizle birlikte Nevruz Bayramını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Allah, bütün günlerimizi kardeşlik ve barış içerisinde yaşamayı nasip etsin.” diye konuştu.

BİZİM İÇİN AYRI BİR ANLAM VE ÖNEM TAŞIYOR

19 Mayıs 1919’un 100. yılı olması münasebetiyle önemli bir yıl içerisinde bulunduğumuzu hatırlatan Rektör Bilgiç “OMÜ olarak, 19 Mayıs’ı anmanın yanında anlayabilmek ve hissedebilmek için 100 adet etkinlik planladık. İnşallah bu etkinliklerde de birlikte olacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşuna giden yolda ilk adımı attığı Samsun ilinde bulunmamız ve adımızı o günün tarihinden alması sebebiyle de 100. yıl bizim için ayrı bir anlam ve önem taşıyor. Ayrıca üniversitemizin adını aldığı tarihe yakışır bir şekilde, tüm alanlarında Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olması için her türlü adımı atmaktayız. Sizlerle birlikte de bu yılı çok özel ve anlamlı bir şekilde geçireceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÇALIŞIN

Dünyada her gün yeni bir zulüm yaşandığına işaret eden Prof. Dr. Sait Bilgiç şunları kaydetti: “Bu durum, dünyanın barışa ne kadar çok ihtiyacı olduğunu bize gösteriyor. Özellikle bizim, dünyada olan biteni çok iyi bilen ve anlayan bir nesle ihtiyacımız var. Bu neslin de Türkiye’yi daha güçlü bir hale getirmek için üzerine düşen vazifeyi yerine getirmesi, çok çalışması lazım. Vatanını ve milletini sevmenin gereği budur. Ayrıca dünya barışının da sağlanması için daha güçlü bir Türkiye’ye ihtiyaç var. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişten bugüne taşıdığı miras bunu gerektiriyor. Emperyalist ülkelerin emellerini gerçekleştirmek için zulmettiği mazlum ülkelerin umudu olan Türkiye’nin çok daha güçlü olması ve çalışmalarını üretime dayalı yönlendirmesi gerekiyor. Bu konuda ciddi çalışmalar içerisinde olmanızı bekliyoruz.”

ÜLKEMİZE VE TÜM TÜRK DÜNYASINA BİRLİK, HUZUR, BEREKET GETİRSİN

Nevruz’un Türk dünyasında kutlanan geleneksel bir bayram olduğunu dile getiren Samsun Valisi Osman Kaymak da “Nevruz; baharın gelişini müjdeleyen, birliğin, beraberliğin, bereketin simgesi bir bayram. Bu bayramda birlikte olmak çok güzel. Bahar; sizlere, ülkemize, tüm Türk dünyasına birlik, huzur ve bereket getirsin. Nevruzla ilgili çeşitli rivayetler olsa da gerçekte bir Türk Bayramı’dır.” dedi.

  1. YIL RUHUNU SAMSUN’DAN BÜTÜN TÜRK GENÇLİĞİNE YANSITACAĞIZ

Vali Osman Kaymak sözlerini şöyle sürdürdü:“Böyle bir günde birlik olmak, bütünleşmek çok önemli. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tohumlarını Samsun’da atan Atatürk, Samsun’u ve Samsunluları gördüğünde tüm tasavvur ve düşüncelerini gerçekleştireceğine dair kuvvetli bir inanç duyduğunu söylüyor. Bu yönüyle de Samsun ve Samsunlular çok önemli. İnşallah 100. yıl etkinliklerinde de milli hâkimiyet ve irade ruhunu Samsun’dan bütün Türk gençliğine yansıtacağız. Tüm amacımız milli ruhun, Çanakkale ruhunun yaşaması ve yaşatılması olduğundan bu etkinlikleri çok önemsiyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde başlayan 100. yıl etkinlikleri için üniversitemiz, bakanlıklarımız ve kurumlarımız çok ciddi hazırlıklar yapıyor.”

MİNİ KONSERLER, BÜYÜK İLGİYLE TAKİP EDİLDİ

Konuşmaların ardından OMÜ Türkçe ve Eğitim Fakültesi öğrencileri, şiirlerini seslendirdi. Yine OMÜ Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinden oluşan Türk Halk Müziği Topluluğu ve Modern Müzik Topluluğu tarafından gerçekleştirilen mini konserler, büyük ilgiyle takip edildi. OMÜ Halk Oyunları Topluluğu ise Karadeniz havaları ile horon teperken, öğrencilerin katılımıyla büyük bir halka oluştu ve coşku tavan yaptı.

NEVRUZ ATEŞİ UNUTULMADI

Nevruz kutlamalarının önemli ritüellerden biri olan “nevruz ateşi” de Rektör Bilgiç ve öğrenciler tarafından yakıldı. Eski Türk kültüründe temizlenme ve arınma sembolü olarak görülen ve insanları kötülüklerden ve hastalıklardan koruduğuna inanılan ateşin üzerinden atlayan Vali Kaymak, Milletvekili Erhan Usta, Rektör Bilgiç, akademik ve idari kadro ile öğrenciler, hem kendilerinehem de izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

HALAT ÇEKME YARIŞMASINDA BÜYÜK ÇEKİŞME

Etkinlikte aynı zamanda Nevruz Bayramı’nın önemli sembollerinden olan demir dövme, yumurta tokuşturma, halat germe ve çuval yarışmaları da etkinliğe renk kattı.Özellikle protokol üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen ve büyük bir çekişmeye sahne olan halat çekme yarışması, katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

STANTLARI ZİYARET ETTİLER

Prof. Dr. Sait Bilgiç ve öğrenciler, uluslararası öğrencilerin açmış oldukları stantlarda sergiledikleri ve kendi ülkeleri ile kültürlerini tanıtan materyalleri de yakından inceledi. Nevruz kutlamasında halaylarla, horonlarla ve oyunlarla baharın gelişine merhaba diyen katılımcılara, OMÜ Ziraat Fakültesi öğrencilerinin ürettiği 8 karışımlı dibek kahvesi de ikram edildi.

Öte yandan Vali Kaymak, Rektör Bilgiç ve protokol üyeleri, Yaşam Merkezi önünde açılan “Muhsin Yazıcıoğlu Fotoğraf Sergisi” gezdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com