Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 8 Ekim 2018

Üniversiteli Gençler Samsun’da Fikirleriyle Yarışıyor!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen Üniversite Öğrencileri Proje Yarışması'nın Samsun Bölge Sergisi; Samsun ve Ankara bölgelerinin katılımıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesinde başladı.
Üniversiteli Gençler Samsun’da Fikirleriyle Yarışıyor!

Samsun Haberleri – Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen Üniversite Öğrencileri Proje Yarışması’nın Samsun Bölge Sergisi; Samsun ve Ankara bölgelerinin katılımıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesinde başladı.

Mühendislik Fakültesinin zemin katında açılan sergiye; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, TÜBİTAK Samsun Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hasan İçbudak, Samsun Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, Garnizon Komutanlığından yetkililer, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

ANKARA DIŞINDA İLK KEZ SAMSUN’DA YAPILIYOR

Samsun Bölge Sergisi; “2238-Girişimcilik ve Yenilikçilik”, “2241-Özel Sektöre Yönelik Lisans Bitirme Tezleri” ve “2242-Öncelikli Alanlar” kategorisinde yarışan projelerden oluşuyor. Başkent Ankara dışında ilk defa bölgelerde düzenlenen bu yarışmada; Samsun bölgesini oluşturan Amasya, Giresun, Kastamonu, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illeri ile Ankara bölgesini oluşturan Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Karabük, Kırıkkale ve Zonguldak illerinde bulunan üniversitelerdeki proje başvuruları arasından seçilen 50 adet proje yer alıyor.

16 FİNALİST PROJE ANKARA’DA SAMSUN BÖLGESİNİ TEMSİL EDECEK

Sergi öncesi TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın kutlama mesajı okunurken açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Samsun Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hasan İçbudak, “Yarışmanın 6.’sı ilk kez bölgelerde düzenleniyor. Daha önceki yarışmalar Ankara’da yapılıyordu. Türkiye genelinde yarışmalar 12 bölgeye ayrıldı ve bu bölgelerden birisi de Samsun bölgesi. Sergimiz; Samsun ve Ankara olmak üzere iki bölgemizin katılımıyla gerçekleştiriliyor. 3 alan ve 8 farklı kategoriden 50 proje sergimize davet edildi. Değerlendirmeler neticesinde 16 finalist proje, Ankara’da Samsun bölgesini temsil edecek” dedi.

KENDİ TEKNOLOJİMİZİ ÜRETMELİYİZ

Öğrencilerin emek verdiği bu projelerin çok değerli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İçbudak, dünyada ve bölgemizde gelişen olayların, teknolojinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Küresel güçlerin baskılarına boyun eğmemek ve bölgemizde söz sahibi olmak için kendi teknolojimizi kendimiz üretmeliyiz. Bu bağlamda öğrencilerimizin hazırlamış olduğu bu projeler, ülkemizdeki bilim ve teknolojinin gelişimine dinamizm katması ve de üniversite-sanayi iş birliğine katkıda bulunacak olması açısından son derece önemli, o nedenle proje sahibi öğrencilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”

Öğrencilere seslenen Koordinatör İçbudak “Bundan sonraki yaşamınızda da proje bazlı düşünün ve araştırma-geliştirme ile öncelikli alanlarınız olsun istiyoruz. Çünkü ülkemizin kendi ihtiyaçlarını kendisinin karşılaması, sizin gibi yenilikçi ve girişimci gençlerimizin çaba ve emekleriyle olacak” diye konuştu.

PROJELERDEN FEYZALMASI VE BU YÖNDE GİRİŞİMLERDE BULUNMALARI

Ardından söz alan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli de böylesine bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söylerken “Günümüz dünyasında bağımsız olmak istiyorsak ekonomik anlamda kendimize yetiyor olmamız lazım. Ekonomik olarak da yetkin olmanın yolu, teknolojiyi kendimizin üretmesi ve pazarlamasından geçiyor. Bu durum da ancak siz gençlerimizin fikir ve projeleriyle gerçekleşecektir. Öncelikle bu sergiye başvuran bütün öğrencilerimiz canıgönülden kutluyorum. Çünkü bir konuya dair düşünmek, yorum yapmak ve ortaya somut bir şeyler çıkarmak gerçekten zor ve zahmetli. Bizim arzumuz; öğrencilerimizin, sergideki projelerden feyzalması ve bu doğrultuda girişimlerde bulunmaları” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELERİN ARTIK ÜÇÜNCÜ BİR MİSYONU DAHA VAR

Üniversitelerin, eğitim ve araştırma misyonlarına artık üçüncü bir misyonun eklendiğine işaret Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ise bu misyona ilişkin şunları dile getirdi: “İşte TÜBİTAK’ın bugün burada düzenlemiş olduğu proje yarışması aslında üniversitelerin bu üçüncü misyonuyla ilgili. Bu misyon; ülkemizin ihtiyaç duyduğu öncelikli alanlar, üniversite-sanayi iş birliğinin gelişmesine yönelik araştırmalar ve yenilikçilikle ilgili çalışmaları kapsıyor. Tabii üniversitelerin bahsettiğim bu misyonu, bir zorunluktan dolayı ortaya çıktı. Ulusların birbiriyle olan ekonomik ve teknolojik rekabeti, bilgi ve teknolojiye dayanıyor. Bu alanlardaki bağımsızlığınızı korumanız; ürettiğiniz bilgi ve geliştirdiğiniz teknolojiye bağlı. Dolayısıyla toplumumuzu muasır medeniyetler üzerine çıkarmak, bilim ve teknolojiyle mümkün.”

Türkiye’nin bu anlamda öncelikli alanlarını belirlediğini vurgulayan Prof. Dr. Kuran, OMÜ’nün de kendi araştırma alanlarını söz konusu alanlara adapte ederek yoluna emin adımlarla devam ettiğini kaydetti.

ÖNEMLİ OLAN DA FİKRİNİN PEŞİNE DÜŞMEK

Rektör Yardımcısı Kuran, TÜBİTAK’ın üniversite öğrencilerine dönük bu yarışmasının son derece sevindirici ve umut verici olduğunu belirtirken sözlerinin devamında “Projeye katılan herkes bir defa üstlendikleri sorumluluğu ve görevi yerine getirmişlerdir. Zira öğrencilerimizin buraya gelip düşüncelerini aktarması ve projelerini sunması bu yarışmanın zaten temel amacıdır. Önemli olan da bu, yani fikrinin peşine düşmek. O sebeple bu arkadaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum. Seçilememiş olmaları, onların projelerinin zayıf olduğunu akla getirmemeli.” sözlerine yer verdi.

FİNANSMANI SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI KARŞILAYACAK

Konuşmasında ayrıca lisansüstü eğitim görecek öğrencilere yönelik yeni bir program başlattıkları bilgisini paylaşan Kuran, bu çerçevede Türkiye’nin savunma sanayisindeki araştırmacı ihtiyacını karşılamak için Samsun Yurt Savunma Sanayii, ASELSAN, Borsan gibi firmalarla protokoller imzaladıklarına vurgu yaparak “Dolayısıyla savunma sanayimizin ihtiyaç duyduğu finansman desteğini artık Savunma Sanayii Müsteşarlığı karşılayacak. Bu gelişmeden ötürü hocalarımızın, lisansüstü öğrencilerini bu yöne teşvik etmelerini bekliyoruz.” sözlerine yer verdi.

Konuşmalarının ardından serginin açılışı yapılarak bölge üniversiteleri adına katılan yarışmacıların projeleri incelendi.

10 Ekim tarihine kadar sürecek Samsun Bölge Sergisi’ne davet edilen toplam 50 proje içinden, 12-15 Kasım tarihlerinde Ankara’da yapılacak Türkiye Finali’ne katılacak olan 16 proje, sergisi aşamasında jüriler tarafından belirlenerek, 11 Ekim 2018 tarihinde yapılacak ödül töreninde açıklanacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com