Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 1 Ağustos 2018

YEDAŞ  Yüzde 70 Azalttı!

Özelleştirmeyle birlikte Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop il ve ilçelerinde faaliyet göstermeye başlayan YEDAŞ, devraldığı şebekenin yaşını ve ihtiyaçlarını değerlendirerek geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor.
YEDAŞ  Yüzde 70 Azalttı!

Samsun Haberleri – Özelleştirmeyle birlikte Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop il ve ilçelerinde faaliyet göstermeye başlayan YEDAŞ, devraldığı şebekenin yaşını ve ihtiyaçlarını değerlendirerek geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor.

Engebeli, dağınık yerleşime sahip bir coğrafyada şebeke işletim süreçlerini yöneten YEDAŞ, işletme ömrü tamamlanmak üzere olan varlıkları bakım onarım çalışmalarıyla yeniliyor.

VERİMİ AZALAN ŞEBEKE ELEMANLARINI YEDAŞ BAKIM ONARIMLA VERİMLİ HALE GETİRİYOR

Elektrik enerjisi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların en temel ihtiyaçlarından biri haline geldi. Elektrik enerjisi dağıtım süreçlerini yönetmek amacıyla 2011 yılında 30-40 yaşında bir şebeke devralan YEDAŞ, zamanla yıpranan şebeke varlıklarını tespit ederek yenilenmesine özen gösteriyor. Çeşitli nedenlerle ekonomik ömrü tükenmek üzere olduğu için tedarik sürekliliği ve kalitesini etkileyen şebeke elemanlarına bakım onarım yapıyor. Kaynak noktasından başlayarak kırsala doğru, şebekenin merkeze olan uzaklığı ve coğrafi koşullarını analiz ederek bu çalışmaları planlıyor. 2016 yılı Nisan ayından bu yana dağıtım bölgesinde özellikle kırsal şebekede 6 bin500 adet dağıtım trafosu, 2 bin adet dağıtım merkezi, 13 bin km enerji nakil hattı bakımı gerçekleştirdi.

HAVAİ HAT TEKRAR KAPAMALI KESİCİLERLE ARIZALARI OTOMATİK TEMİZLİYOR

Şebeke elemanlarının daha verimli hale getirilmesi amacıyla bakım onarım çalışmalarına büyük bir hızla devam eden YEDAŞ, bu kapsamda; trafo, pano ölçüm ve bakımı, kesici ölçü kabinlerinin tadilatlarını yapıyor. Direk, iletken, izolatör, parafudr ve ayırıcı varlıkların yenilenmesini sağlıyor. Kuş koruma aparatı kullanarak veizolasyon çalışmaları yaparak kuş ölümlerinin ve kuş konmalarından kaynaklı kesintilerin önüne geçiyor. 1970’li yıllardan bu güne kadar kullanılan dağıtım transformatörlerini değiştirerek hem tedarik sürekliliğini hem de güvenliği en üst seviyeye çıkarıyor. 2016 yılında, 26 farklı bölgede Havai Hat Tekrar Kapamalı Kesici montajı yaparak arızaların otomatik olarak anında temizlenmesini ve kesinti sürelerinin kısaltılmasını sağladı. 2017 yılında Orta Gerilim (OG) havai hat dağıtım şebekesinde meydana gelen arızaların yerini daha hızlı tespit edebilmek amacıyla uzun veya çok kollu hatlarda ihtiyaç duyulan noktalara 170 adet havai hat gösterge cihazı tesis etti.

BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARIYLA ARIZA SAYILARI %70 AZALDI

YEDAŞ, bakım planlamalarını hazırlarken arıza sayısı ve süresini dikkate alıyor. Akıllı şebeke sistemleri ve teknoloji uygulamaları üzerinden aldığı veriler doğrultusunda periyodik, acil ve kapsamlı olmak üzere şebekenin ihtiyacına göre verimlilik odaklı aksiyon alıyor. Son iki yıl içerisinde yapılan bakım onarım çalışmaları sonucunda arıza sayıları %70 oranında azaldı. Arıza bakım onarım ekipleri tarafından yapılan müdahaleler sonucu kesinti sayılarında %15; kesinti sürelerinde ise %50 oranında iyileşme sağlandı. Hizmet verdiği bölgede 3 milyondan fazla tüketicinin hayatını aydınlatmak için 7gün 24 saat 256 ekip ve 176 araç ile bakım onarım faaliyetleri gerçekleştiriyor.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com