Ana Sayfa SAMSUN SPOR 1 Nisan 2021

Başkan Yüksel Yıldırım PFDK’ya Sevk Edildi!

Samsunspor Haberleri – Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım sportmenliğe aykırı açıklamaları nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi.
Başkan Yüksel Yıldırım PFDK’ya Sevk Edildi!

Samsunspor Haberleri – Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım sportmenliğe aykırı açıklamaları nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi.

Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım geçtiğimiz günlerde birkaç programa katılarak açıklamalarda bulunmuştu.  Başkan Yıldırım’ın hangi programda ve hangi söyleminden PFDK’ya sevk edildiği bilinmiyor.

TFF Resmi Sitesinden yapılan açıklama şu şekilde:

“Hukuk Müşavirliği’nce 31.03.2021 tarihinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na yapılan sevk raporları aşağıda belirtilmiştir.

1- YILPORT SAMSUNSPOR Kulübü Başkanı YÜKSEL YILDIRIM’ın 30.03.2021 tarihinde medyada yapmış olduğu “sportmenliğe aykırı açıklamaları” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 38. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.”

Futbol Disiplin Talimatının 38. Maddesi şu şekilde:

MADDE 38 – SPORTMENLİĞE AYKIRI AÇIKLAMALAR

(1) Basın ve yayın organları veya sosyal medya aracılığıyla sportmenliğe, spor ahlakına veya fair-play anlayışına aykırı açıklamalarda bulunan; açıklamaları ile TFF’nin saygınlığını zedeleyen, futbolun değerini düşüren, sporda şiddet veya düzensizliği teşvik eden, taraftar eylemlerine sebebiyet verebilecek mahiyette beyanlarda bulunan, spor müsabakalarının taraflarını, spor kulübü veya TFF yöneticilerini rencide edebilecek ya da bu kişilere husumet duyulmasına neden olabilecek şekilde açıklamada yasaktır. Bu yasağın ihlali halinde Disiplin Kurulu aşağıda belirtilen cezaları birlikte veya ayrı ayrı vermeye yetkilidir:

(a) Futbolculara ihtar, para cezası, en fazla 6 müsabakadan men cezası,

(b) Kulüplerin yöneticilerine ihtar; en fazla 120 gün hak mahrumiyeti cezası ve Süper Lig kulübü yöneticileri için 30.000.-TL’den 140.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 15.000.-TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 10.000.-TL’den 25.000.- TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 5.000.-TL’den 10.000.-TL’ye kadar para cezası,

(c) Görevlilere ve diğer kişilere ihtar, para cezası, en fazla 7 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya en fazla 45 gün hak mahrumiyeti cezası.

(2) Bununla birlikte yukarıdaki fıkranın (c) bendinde yer alan kişilere bu cezalara ilave olarak Süper Lig kategorisinde yer alan kişiler için 14.000.-TL’den 70.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 7.000.-TL’den 28.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 3.500.-TL’den 7.000.-TL’ye kadar, 3. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 1.500.-TL’den 3.500.-TL’ye kadar para cezası verilir.

(3) Basın ve yayın organları veya sosyal medya aracılığıyla müsabaka görevlileri hakkında, bu kişileri etki altına almaya yönelik, dürüstlüklerini veya tarafsızlıklarını sorgulayan, itibarsızlaştırmaya çalışan veya bu kişileri rencide edebilecek nitelikte herhangi bir yorum ve açıklama yapılması yasaktır. Bu yasağın ihlali halinde Disiplin Kurulu aşağıda belirtilen cezaları birlikte veya ayrı ayrı vermeye yetkilidir:

(a) Futbolculara ihtar, para cezası, en fazla 6 müsabakadan men,

(b) Yöneticilere ihtar, para cezası, en fazla 120 gün hak mahrumiyeti, (c) Görevlilere ve diğer kişilere ihtar, para cezası, en fazla 7 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya en fazla 45 gün hak mahrumiyeti cezası, verilir.

(4) 1. ve 3. fıkrada belirtilen eylemlerin kulüplerin basın yayın organları (özellikle resmi internet siteleri, kulüp televizyonları) veya sosyal medya hesapları aracılığı ile gerçekleştirilmesi halinde kulüplere Süper Lig için 100.000.-TL’den 300.000.-TL’ye kadar, 1.Lig için 55.000.-TL’den 150.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 30.000.-TL’den 55.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 15.000.-TL’den 30.000.-TL’ye kadar para cezası, ayrıca açıklamanın herhangi bir isim belirtilmeksizin veya yönetim kurulu tabiri kullanılarak gerçekleştirilmesi halinde açıklamayı yapan kulübün başkanına da eylemin niteliğine göre 1. veya 3. fıkranın (b) bendine göre ceza verilir.

(5) Bu ihlallerin TFF mensupları tarafından gerçekleştirilmesi halinde ilgili kişiler hakkında diğer talimatlardaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla en az 6 aydan sürekli hak mahrumiyetine kadar ceza verilir.

(6) Bu maddede yer alan müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve hak mahrumiyeti cezaları para cezasına çevrilemez.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com