Ana Sayfa SAĞLIK 22 Nisan 2022

OKTAM’dan ‘Çocukluk Çağı Travmaları ve Müdahale’ Eğitimi!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM)  ile Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen iş birliği çerçevesinde düzenlenen eğitimler devam ediyor.
OKTAM’dan ‘Çocukluk Çağı Travmaları ve Müdahale’ Eğitimi!

Bu kapsamda OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda OKTAM Proje ve Çalışma Grubu öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Bilge Abukan tarafından Samsun Valiliği Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğünde ve Samsun Kadın Konukevinde görev yapan meslek elemanlarına  “Çocukluk Çağı Travmaları ve Müdahale” konulu eğitim verildi.

Eğitim öncesi konuşma yapan OKTAM müdürü Prof. Dr. Hatice Kumcağız, “Çocukluk travması, çocukluk döneminde yaşanan fiziksel, duygusal, cinsel istismarla fiziksel ve duygusal ihmal yaşantılarını içermektedir. Olumsuz çocukluk deneyimleri çocuğun geleceğini etkilemektedir. Bu nedenle düzenlenen bu eğitim son derece önemlidir” diye konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Bilge Abukan konuşmasında, çocukluk çağının travmalar açısından riskli bir dönem olduğunu, yaşam boyu deneyimlenen travmaların yüzde 25’inin çocukluk döneminde görüldüğünü, yetişkinlerin önemli bir bölümünün çocukluk çağında en az bir kez travmaya maruz kaldığını belirtti.

Abukan, çocuklarda, travmalar ile baş edebilme becerilerinin yeterli ve etkin düzeyde olmadığı; bu dönemde yaşanan travmatik deneyimler ile baş edilemediğinde ciddi, kalıcı veya uzun süreli etkilerinin görülebildiği; bu etkilerin ruh sağlığını bozucu ve yaşam boyu gelişimi engelleyici nitelikte olabildiği ifade etti. Bu travmaların özellikle yetişkinlik dönemindeki psikopatolojilerin kaynağı olarak nitelendiren Abukan, araştırma sonuçlarıyla travmaların çocukluk çağında sağaltımının çocukların yetişkin yaşama sağlıklı bir biçimde hazırlanmaları üzerindeki etkisini vurguladı.

Ayrıca travmaların sağaltımı hem çocukluk hem de yetişkinlik çağında ruh sağlığı için önemli bir risk etmeninin ortadan kaldırılması anlamına geldiği belirten Abukan, bu noktada çocukla ilgi, sevgi ve güvene dayalı aile ilişkileri kurulması temelinde çocuğun temel duygusal gereksinimlerinin karşılanmasına olanak tanıyan müdahalelere değindi. Daha sonra Abukan, çocuk, aile ve sosyal çevreyi içeren müdahaleler hakkında bilgi verdi.

Katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona eren eğitim sonunda Dr. Öğr. Üyesi Bilge Abukan’a OKTAM Müdürü Prof. Dr. Hatice Kumcağız tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com