Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 2 Ekim 2018

OMÜ’de 155 Akademisyen Biniş Giydi!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) 2018 yılında akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri törenle binişlerini giydi.
OMÜ’de 155 Akademisyen Biniş Giydi!

Samsun Haberleri – Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) 2018 yılında akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri törenle binişlerini giydi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Biniş Takdim Töreni’ne; Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ Rektör Yardımcıları, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, akademisyenler ve biniş giyen öğretim üyelerinin aileleri katıldı.

“CÜBBENİN YAKASI, DÜĞMESİ VE CEBİ YOKTUR”

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç cübbenin önemi ve sembolüne dikkat çekerek “Geleneksel hâle getirmiş olduğumuz cübbe giyme törenlerinden birinde yine birlikteyiz. Bugün 155 öğretim üyemiz cübbelerini giyecekler. Bu cübbe törenimizde 64 profesör, 42 doçent ve 45 dr. öğr. üyesi cübbelerini giyecekler. Neden cübbe ya da diğer adıyla biniş giyme törenleri yapılır? Üniversitelerin uyguladığı bu tarz gelenekler, bazen yazılı kurallardan daha önemlidir. Cübbenin yakası, düğmesi ve cebi yoktur. Bu bakımdan anlamlıdır. Çünkü insanoğlu yakasız bir gömlekle dünyayı terk edecektir. Genellikle varlıklarını cebine koyar ama cübbenin cebi yoktur ve birilerinin karşısında önünü ilikler ki cübbenin düğmesi de yoktur. Dünyada üç meslek grubu cübbe giyer. Bunlar bilim insanları, yargı mensupları ve din adamlarıdır. Bu meslek gruplarına yüklenen önemin göstergesi olarak cübbe giyilir ve cübbe de önemini kendine yüklenen bu değerlerden alır.” dedi.

“TİMES HİGHER EDUCATİON SIRALAMASINDA İLK 1001 ÜNİVERSİTE İÇİNDEYİZ”

Konuşmasında OMÜ olarak daha da güçlendiklerinin altını çizen Rektör Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü: “2018-2019 eğitim-öğretim yılına 55 bin civarında öğrencimizle başladık. Yaklaşık 2 bin 400’ün üzerinde akademik personel ve tüm çalışanlarıyla 6 bin rakamını bulan bir üniversiteyiz. Her geçen gün amaçlarımız doğrultusunda hızla yol almaya devam ediyoruz. Bu yıl dünyanın önemli değerlendirme kuruluşlarından olan Times Higher Education’ın (THE) değerlendirmesinde ilk 1001 üniversite içinde yer aldık. İlk defa geçen sene yer almıştık ve tekrar yerimizi korumuş olduk.”

“BİREYSEL GENÇ GİRİŞİMCİ BAŞVURU MERKEZİ HAKKINI ALDIK”

Prof. Dr. Sait Bilgiç, Karadeniz Bölgesi’ndeki üniversiteler içinde bireysel genç girişimcilerin başvuru merkezi hakkını aldıklarına da dikkat çekerek “Artık genç girişimciler OMÜ’de bu başvurularını yaparak fikirlerini hayata geçirebilmek için 150 bin liralık bir başlangıç desteği alabilecekler.” açıklamasında bulundu.

“İŞ YERİ EĞİTİMLERİNİ YAYGINLAŞTIRIYORUZ”

Eğitim ve araştırma alanında da OMÜ’ye yaraşır bir biçimde tüm OMÜ ailesiyle yoğun olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Rektör Bilgiç “Eğitim alanımızda özellikle öğrencilerimizin hayata daha hazır hâle gelmelerini sağlamak adına ‘işyeri eğitimlerini’ yaygınlaştırmaya başladık. Meslek yüksekokullarımızda bu oran yüzde 85’e ulaştı. Yani bu öğrencilerimiz bir yarıyıllarını iş yerinde eğitim alarak değerlendirecekler. Lisans eğitimlerimizde de bazı fakültelerimizde bu uygulamayı başlattık. Uygulamayı gittikçe yaygınlaştıracağız. Çünkü lisans ve ön lisans mezunlarının en büyük sıkıntısı mezun olur olmaz ‘şimdi ne yapacağım?’ sorusudur. Doktor, öğretmen ya da mühendis de olsanız bu tedirginlik hep yaşanır. Eğer uygulama alanında yeteri kadar zaman geçirmemişseniz bu kaygı hep yaşanacaktır. Müfredatların yükünü daha hafifleterek bu uygulamayı gerçekleştireceğiz. Müfredatta olmaması gereken bazı dersleri eksilterek öğrenciye daha fazla uygulama zamanı kazandıracağız.” diye konuştu.

“ÜLKEMİZE VE ŞEHRİMİZE DEĞER KATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

OMÜ’nün Türkiye’de kurulan ilk 18 üniversite arasında olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Sait Bilgiç devamında “Samsun ilinde kurulmuş olması da Üniversitemize ayrı bir önem katmaktadır. Çünkü Samsun Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda ilk adımın atıldığı şehirdir. Bu yüzden OMÜ’nün adı başarıyla anılmalı ve bu başarı bulunduğu şehre ve ülkeye değer katmalıdır. Bu yüzden aramıza katılacak her adayda bize artı değer ve kazanç katacak kişileri seçme konusunda da hassasiyet gösteriyoruz. Törenimize katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, tekrar sağlıklı ve başarılı günlerde buluşmayı diliyorum.” sözlerine yer verdi.

“AKADEMİK HAYATIN EN ÖNEMLİ ANLARINDAN BİRİ”

Biniş Takdim Töreni’nde söz alan Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın da OMÜ’nün mezunu ve mensubu olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek “Bugün müstesna bir gün. Çünkü akademik hayatta belli anlar vardır. O anları hayatınızda hiç unutmazsınız. İlerde anılarınızı yâd ettiğinizde bugünü her zaman gururla hatırlayacağınıza inanıyorum. OMÜ ülkemizin sayılı üniversitelerinden biri. Samsun Üniversitesi de yeni kurulan bir üniversite olarak OMÜ‘nün bu başarısını örnek alarak ilerleyecek ve bu yolda her zaman OMÜ’den destek görecektir. Samsun için eğitim kenti denilirdi. Bu söz ikinci üniversiteyle tamamlandı ve taçlandı.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN MÜCADELESİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERİNİZ VAR”

Etkinliğin açılışında konuşan Vali Osman Kaymakise iyi eğitim almanın önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Ülkelerin gücü bilim, sanat ve kültürdeki güçleriyle doğru orantılıdır.  Karşılaştığımız her sorunun temelinde iyi eğitim alınmamış olması vardır. Sizlere bilim insanı olarak saygı duyuyoruz. Türkiye’nin mücadelesinde sizler çok önemli bir yere sahipsiniz. Yetiştirdiğiniz öğrencilerle ilim dünyasını ve Türkiye’yi bir adım daha öteye götüreceksiniz. Bu yönüyle yapılan çalışmaları çok önemsiyoruz. Bugün bu güzel törende aranızda bulunmaktan gurur duyuyorum. OMÜ’nün öğretim kadrosunun güçlü olması ve Türkiye’de bilim dünyasında adından söz edilen bir üniversite olması sebebiyle, bizlerin gururu bugün bu törende daha da taçlanacak. İkinci üniversitenin açılmasıyla Samsun eğitim kenti olma yolunda hızla ilerliyor.OMÜ’nün, Samsun Üniversitesi iletecrübesini ve imkânlarını paylaşacağını düşünüyoruz.”

Konuşmaların ardından OMÜ Devlet Konservatuvarı ve farklı fakültelerin öğretim elemanları büyük ilgi gören müzik performanslarını sergilediler.Ardından155 öğretim üyesinin biniş töreni gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç 155 öğretim üyesine kendi elleriyle binişlerini giydirirken, öğretim üyeleri kendi adlarını taşıyan fidan sertifikalarını ise protokol üyelerinin elinden aldı.

Biniş Takdim Töreni toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com