Ana Sayfa SAMSUN HABERLERİ 27 Ekim 2020

Türk İş Hükümeti Samsun’dan Uyardı!

Türk İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın ve 14 sendika başkanı, TBMM'de görüşülen ve iş hayatına esnek çalışma modeli getiren yasal düzenlemeye tepki gösterdi. Çılgın, "Hükümeti uyarıyoruz; Bugün rüzgâr eken, yarın fırtına biçer" dedi.
Türk İş Hükümeti Samsun’dan Uyardı!

Türk İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın ve 14 sendika başkanı, TBMM’de görüşülen ve iş hayatına esnek çalışma modeli getiren yasal düzenlemeye tepki gösterdi. Çılgın, “Hükümeti uyarıyoruz; Bugün rüzgâr eken, yarın fırtına biçer” dedi.

Türk İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın, 14 sendika başkanı ile düzenlediği basın toplantısında,  TBMM’de görüşülen torba kanun ile çalışma hayatına esnek çalışma modelini getiren yasal düzenlemeye tepki gösterdi.

Türk İş Eğitim Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Çılgın, görüşülen torba kanun teklifine yıllardır karşı durduklarını ve esnekleşme ve güvensizleştirme konularının tekrar gündeme getirilmesinden rahatsız olduklarının altını çizdi. Çılgın, “Bu bir sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘istihdam kolaylığı sağlayacağı’ iddia edilen düzenleme, aslında belirli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak, kendimize hemde çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz” dedi.

TÜRK İŞ’TEN MÜCADELE MESAJI

Tepkisini sürdüren Türk İş Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın, “İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyeti af getirmektedir.  İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. İstihdamı artıracağız deyip işçileri güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez. İşçiler, zorla ücretsiz izne çıkarılarak günlük 39 lira ile yaşamak zorunda bırakılamaz. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez. Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir” diye konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Akdağ Hazır, Sezonu Bekliyor!

Akdağ Hazır, Sezonu Bekliyor!

Tema Tasarım | Osgaka.com
samsunhaberx.com