Ana Sayfa SİYASET 15 Mayıs 2018

Cemil Deveci’nin Engelliler Haftası Basın Açıklaması!

Engelliler Haftası nedeni ile Cumhuriyet Halk Partisi Atakum İlçe Başkanı Av.Cemil Deveci yazılı bir açıklama yaptı.
Cemil Deveci’nin Engelliler Haftası Basın Açıklaması!

Samsun Haber – Engelliler Haftası nedeni ile Cumhuriyet Halk Partisi Atakum İlçe Başkanı Av.Cemil Deveci yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Atakum İlçe Başkanı Av.Cemil Deveci’nin açıklaması şu şekilde:

“ Engellilik bireysel değil, toplumsal bir sorundur. İçinde yaşadığımız ortamlarda engelli bireylerin de olduğu unutulmamalıdır. Yaşadığımız evreni engellilerle paylaşmayı bilmeliyiz. Ancak bunun bilinç ve duyarlılık gerektirdiğini de bilmeliyiz. “

“Toplumsal bilinç ve birlikte yaşam alanları oluşturmak için, bu konuda farkındalık ve duyarlılık yaratmak için 10 /16 Mayıs,Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede ‘Engelliler Haftası’ olarak anılmakta, engelli yaşam koşulları paylaşılmaktadır.”

“Bu haftada herkese eşit insan haklarını gündeme getirmek, toplumsal bilince taşımak için görev yüklenmiştir.  Ülkemizde,  engelli yurttaşlarımız kendi engellerinin yanı sıra, toplumun ve devletin yaşattığı engellerle de başa çıkmaya çalışmaktadırlar.”

“Devletin, sosyal ödevlerini yerine getirmemesi nedeniyle engellilerin hayat mücadelesi çok daha ağır koşullarda sürmektedir.Uzun yıllardır engellileri görünmezliğe iten, aşağılayan, utandıran, yardıma muhtaç konumuna iten zihniyet, bugün geldiğimiz noktada var olan haklarını dahi törpülemektedir. Ülkemiz, bugüne kadar uygulanan politikalar ve toplumun engelli sorunlarına duyarlılığı açısından olumsuz bir görüntü vermektedir. Ne yazık ki mevcut siyasi iktidarın da bu anlayışı değiştirme gibi bir gayreti olmamıştır.”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yeniden hatırlanan engellilerimizin sorunlarının sadece bu günlere münhasır olarak değerlendirilmemesi, engelli yurttaşlarımızın sorunlarının kalıcı bir biçimde çözümlenebilmesi için kapsamlı bir çalışma sürecine girilmesi ve gelecek yıllarda son bulması gerekmektedir.

Çünkü biz engelli yurttaşımızın haklarını da temel bir insan hakkı olarak görmekteyiz. Engelli yurttaşlarımızın sorunlarına ‘‘fırsat eşitliği’’ temelinde yaklaşmaktayız. Engelin önce zihinlerde aşılması gerektiğine inanmakta, engelliyi bütün yurttaşlarla eşit hak ve özgürlüklere sahip olarak görmekteyiz.

Cumhuriyet Halk Partisi, bireyi engeliyle tanımlamaz, onu tek kimliğe hapsetmez. Biz biliriz ki, her engelli, bir evlat, bir anne, bir baba, bir kardeş, bir işveren, bir emekçi, bir bilim ya da sanat insanı, bir eş, bir dosttur; ülkemiz için, hepimiz için umuttur.”

“Bugün ülkeyi yönetenlere, engellilerimizin haklı, insani taleplerini hatırlatmalı ve sormalıyız. “

“Siz hiç tekerlikli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?

Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi görmeyi denediniz mi?

Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?

Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?

Siz hiç duymayıp kordon da martıların sesini dinlemek istediniz mi?

Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlikli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi?Diye sormak gerekir.

Bu güne kadar Onlar, sizi anlamadılar; duymadılar; görmediler;  çünkü onların anlayışında ve iktidarında insan yok, sevgi yok, eşitlik yok, adalet yoktur.

CHP,  tüm engellilerimizin sorunlarını biliyor, çözümlerini de hazırlamıştır.

CHP ben yaptım oldu anlayışı yerine katılımı, demokrasiyi içselleştirmiştir. Engelliler ile ilgili konularda engelli örgütleriyle birlikte çalışmakta, onların karar alma süreçlerine etkin katılımları için gerekli yasal düzenlemeleri yapmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin devlete yüklediği bütün sorumlulukları harfi harfine yerine getireceğiz. Tüm alanları engellilere uygun olarak düzenleyeceğiz. Yerel yönetimlerin sorumluluğu altında engellerin kaldırılmasını sağlayacağız. Bütün kentleri engellilerin rahatça yaşayabilecekleri yerlere çevireceğiz. Engellilerin rahat bir şekilde spor yapabilmelerini sağlayacağız. Bireylerin sahip oldukları sakatlık ya da kronik hastalıkların toplumsal engele dönüşmesini önleyeceğiz. Engeliler için her alanda fırsat eşitliğini sağlayacağız. Engellilere yönelik ayrımcılığa son vereceğiz. Bizim mücadelemiz engellilerin sesi olabilmek, kimsesizlerin kimsesi olabilmektir. “

“Engelli insan yoktur. Engellenen insan vardır. Biz CHP olarak engellerin kaldırılması için hep birlikte çalışalım ve Engelleri Birlikte Kaldıralım’’ diyoruz.

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com